پایگاه خبری تحلیلی سینما ایران و جهان

حمایت از تأسیس تماشاخانه‌های خصوصی/ افزایش مخاطبان تئاتر با گسترش زیرساخت‌ها


۰۹,فروردین,۱۳۹۸        هنر های دیگر        بدون دیدگاه        کد خبر: 4988
سینماباز

شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس در سال جدید ضمن تبریک نوروز باستانی به ویژه برای اهالی هنر تئاتر عنوان کرد: یکی از مهمترین وظایف دولت امسال کاهش تصدی‌گری بخش دولتی و حمایت از بخش خصوصی خواهد بود.

وی در ادامه افزود: ما همچنان این سیاست را از سال گذشته دنبال کرده و امسال نیز در این زمینه تلاش می‌کنیم بنابراین از تأسیس هر سالن خصوصی و فعالیتش استقبال خواهیم کردم.

کرمی با تأکید بر اینکه در فضای فعلی تئاتر بخش خصوصی مشارکت فعال دارد، افزود: ما همچنان این سیاست را تشویق می‌کنیم و اعتقاد داریم از این بخش باید حمایت شود حتی در خیلی حوزه‌ها تئاتر خصوصی پیشگام و پیشقدم تئاتر دولتی بوده است مثل راه اندازی برخی رویدادها و جشنواره‌های تئاتری که از سوی تئاتر خصوصی روبه گسترش است و به نظر من این اتفاق خوبی است.

وی در ادامه توضیح داد: شاید در آغاز راه تئاتر خصوصی محدود به اجراهای خاص و کمی بود اما الان برنامه‌های جنبی مثل جشنواره‌ها یا فعالیت‌های پژوهشی علمی هم در این سالن‌ها شکل می‌گیرد، ما از این جریان حمایت می‌کنیم و به تقویت آن همت می‌گماریم چرا که این کارها می‌تواند دایره فعالیت سالن‌های خصوصی را گسترش دهد.

کرمی درباره اقبال مردم از هنر تئاتر و آماری که اخیرا در این زمینه برای مخاطبان سینما و تئاتر منتشر شده، گفت:‌تئاتر در طول ۱۰ سال گذشته رشد خوبی داشته است و طبق آخرین آمار مرکز آمر ایران، ۵.۵ درصد مردم ایران مخاطب تئاتر هستند، ما چیزی نزدیک به ۵ میلیون مخاطب تئاتر داریم که به نسبت سال ۹۵ ـ ۹۶ رشد دو درصدی داشته است ولی همچنان هم از شرایط مناسب و رابطه خوب تماشاگر و تئاتر فاصله داریم.

وی با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در رشد و توسعه تئاتر دخیل هستند، اظهار داشت: یکی از آنها زیر ساخت است ما با وجود اینکه ۱۲۸۰ سالن در کشور داریم ولی به نسبت جمعیت و مکان‌های تئاتری خیلی آمار محدودی است.

کرمی یادآور شد: یک سری از زیرساخت‌ها باید ایجاد شود ، تولیدات نمایشی هم می بایست گسترش پیدا کند و عناصر مختلفی در آن دخیل است، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تنهایی نمی‌تواند این بار را بر دوش بکشد، بنابراین لازم است که در این حوزه همه نهادهای فرهنگی هنری فعال شوند.

وی با اشاره به آمار اخیر منتشر شده اظهار داشت:‌این آمار نسبت به سایر رشته‌ها مثل سینما و موسیقی هم هست منتها باید در نظر داشته باشیم که تئاتر همیشه مخاطبانش کمتر بوده است و این واقعیتی است که در سراسر دنیا هم وجود دارد یک آمار مقایسه‌ای به سایر کشورها هم بیاندازیم به این نتیجه می‌رسیم هر چند خیلی‌ها هم معتقد هستند که تئاتر مخاطب خاص دارد منتها باید در فضای کلی هنر رونق داشته باشیم و زیرساخت‌ها گسترش پیدا کنند تا بتوانیم آمار مخاطبان تئاتر را گسترش دهیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی در پایان به مناسبت نزدیک شدن به روز نمایش (۷ فروردین) این روز را به هنرمندان و مردم تبریک گفت و  عنوان کرد: برنامه‌هایی اداره هنرهای نمایشی برای این روز تدارک دیده‌اند و سالن‌های نمایشی اداره کل نیز از هفتم فروردین دائر خواهند بود
نظر دهید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

سینما باز

آدرس : میدان فردوسی - خیابان شهید موسوی - خیابان بهبهان - پلاک 11

تلفن : 88594213

فاکس : 88594215

info@cinemabazi.com

کلیه حقوق مادی و معنوی برای سینما بــاز محفوظ می باشد

طراحی سایت توسط مجریان وب